חילוץ ותגובה מהירה
בשעת חירום בכל העולם

שבר נפשי המתפרץ אצל אחד מבני המשפחה משפיע על כל המשפחה, עלול לגרום לקשיים רבים ולעיתים אף לחוסר אונים ומשבר משפחתי חריף. חברת מגנוס איתור וחילוץ פיתחה בשלושת העשורים האחרונים שיטה ייחודית לסיוע במקרי שבר נפשי ולהחזרה בטוחה של הנפגע ארצה, תוך זמן קצר ושיתוף פעולה מלא.

עם הקמת חברת מגנוס לאיתור וחילוץ בשנות ה90 המוקדמות, נתבקשנו לסייע ולהחזיר ארצה מטיילים הנמצאים במצב שבר נפשי סוער, מצבים כגון התקף פסיכוטי, התפרצות של מחלה נפשית כגון מאניה דפרסיה, סכיזופרניה ובמקרים נפשיים מורכבים אחרים. בראשית הדברים, חיליק מגנוס וצוות המחלצים המייסד פיתחו באופן אינטואטיבי גישה המאפשרת להחזיר את המתמודדים ארצה תוך זמן קצר ובשיתוף פעולה מלא. גם במקרים בהם היו ניסיונות רבים על ידי המשפחה, אשר הסתיימו ללא הצלחה, הצליחו חיליק והמחלצים המייסדים להגיע להצלחה ולהחזיר את המתמודדים ארצה תוך זמן קצר.

למעשה, חיליק והצוות המייסד מצאו אינטואטיבית שיטה המאפשרת ניהול שבר נפשי בתנאי שטח, איזון בין אסרטיביות, דביקות במשימה ונחישות לבין הכלה, אמפטיה וסבלנות. במשך השנים למדנו מה סוד ההצלחה של הצוות המייסד ובעזרת צוות רחב של מומחים שונים כגון פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאלים, מדריכים ומחלצים, שיכללנו והשחזנו את השיטה עד לכדי מטודיקה מאורגנת הניתנת ללימוד בצורה מרוכזת ויעילה, שיטה שהיום מכונה "שיטת מגנוס לניהול שבר נפשי".

לאורך עשרות שנים צברנו ניסיון במהלך ניהול מעל לאלף משימות מוצלחות בהן אנו מחזירים מתמודדים על רקע נפשי מחו"ל לישראל ותיירים הנקלעו למצב שבר נפשי בארץ אל ארץ מוצאם.
כמו בכל פעילות החברה, גם במקרים אלו אנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם משרד החוץ והמחלקה לישראלים בחו"ל אשר מסייעים לנו בהצלחת המשימה לכל אורך הדרך.

מה זה חילוץ נפשי ומתי נכון להפעיל חילוץ שכזה?

כאשר קרוב/ת משפחה נמצא/ת בחו"ל במצב של שבר נפשי הכולל חוסר יכולת לתפקד באופן תקין / התנהלות המזיקה לעצמו/ה באופן לא אופייני ורואים פגמים בבוחן המציאות יש צורך להחזירו/ה ארצה על מנת לקבל טיפול במקום בו המשפחה והחברים יכולים לתמוך ולהבטיח את סיכויי ההחלמה הטובים ביותר. במידה והמתמודד/ת אינם משתפים פעולה ו/או אינם מסוגלים לנהל את עצמם באופן תקין במהלך בידוק בטחוני וטיסה מסחרית אז מזניקים את צוותי החילוץ הנפשי של מגנוס על מנת להחזיר את המתמודד/ת ארצה בהקדם האפשרי.

איך נראה חילוץ נפשי?

לאחר הפעלת החברה על ידי המשפחה, נשלחים אל המתמודד/ת שני אנשי צוות מנוסים ומיומנים, הצוות מגיע למתמודד/ת בהקדם האפשרי ומתחיל לבנות יחסי אימון על בסיס שיטת מגנוס לניהול שבר נפשי עד אשר מצליחים להגיע לניהול המתמודד/ת. בהמשך הצוות מנתק את המתמודד/ת מהסביבה המוכרת ומתחילים בדרכם ארצה לאחר שהתרשמו כי יוכלו לנהל את המצב גם בתנאי שדה תעופה וטיסה מסחרית. בצוות החילוץ תמיד יהיה איש צוות רפואי ומחלץ המנוסה בניהול חילוצים על רקע נפשי בתנאים דינמיים. את צוות החילוץ הנפשי תומכים 5 אנשי מטה ממשרדי החברה במעטפת הזמינה 24/7 ובניהם פסיכאטר וותיק בעל ניסיון בחילוצים על רקע נפשי, רופא לרפואת חרום, דסקאי להפעלות אופרטיביות, מנהל המחלקה לסיוע נפשי וכמובן חיליק מגנוס אשר ניסיונו גדול משל כולנו ותמיד יודע להוסיף ולהזהיר מהסכנות להסתבכות הצצות בדרך במהלך חילוץ על רקע נפשי.

מדובר על משימה מורכבת ודינמית, עם עליות וירידות אך סיכויי ההצלחה שלנו גבוהים מאוד.
סיכויי ההצלחה בחילוצים על רקע נפשי בהם מדובר על התפרצות ראשונה עד שלישית של התקף פסיכוטי עומדים על כ95%. במקרים מורכבים יותר בהם מדובר במתמודד כרוני אשר מנוסה בניהול מצבו המורכב ופיתח אנטיגוניזם למערכת סיכויי ההצלחה שלנו עומדים על כ75%.
חילוץ על רקע נפשי אורך כ 5 ימים, בדרך כלל, מרגע שהצוות יוצא לדרך ועד הגעה ארצה.
ישנם מקרים שניתן לקצר את המשימה, בעיקר כשמדובר במדינות קרובות לישראל אשר זמני טיסה קצרים וישנם מקרים מורכבים שבהם נאלץ להאריך את המשימה אם בגלל זמני טיסה ארוכים ואם בעקבות התנגדות קשה של המתמודד. 

איך הם עושים את זה?

בעזרת טכניקה, ניסיון, מיומנות ותכונות אופי ספציפיות מפותחות כגון כריזמה, יחסי אנוש טובים וחוסן נפשי.

אנחנו בוחרים את אנשי הצוות שלנו בקפידה, כולם אנשים בעלי רקע וניסיון בעולם בריאות הנפש, כולם עוברים אצלנו הדרכות ארוכות ומתלווים לאירועים שונים עם אנשי הצוות המנוסים ומעל הכל, כולם אנשים כריזמטיים, בעלי יחסי אנוש טובים ובעלי חוסן נפשי המאפשר להם להישאר רגועים חייכנים ואופטימיים גם אל מול מצבי קיצון בהם נראה שכלום לא מצליח ומולם עומד אדם סוער מניפולטיבי וחסר רסן.

בעבודת צוות ושיתוף פעולה עם משרד החוץ והמחלקה לישראלים בחו"ל, אנחנו מצליחים להחזיר לביתם את אלו שאבדו את דרכם.